Meble, które są w rodzinie od wielu lat, zmieniając co pokolenie swojego, dumnego z ich otrzymania właściciela, najczęściej wykonane są z drewna. Targi staroci i antyków są rajem dla osób, które doceniają niespotykany urok unikatowych, drewnianych mebli z duszą. Posiadanie drewnianych mebli wiąże się z ich długotrwałym użytkowaniem, jednak aby drewno służyło przez wiele lat, zachwycając swoim pięknem, należy co jakiś czas zadbać o odnowienie mebla.
Drewno to materiał podatny na prace konserwacyjne oraz zdobienie, do pracy z drewnem warto się jednak przygotować teoretycznie, aby poprzez dobór niewłaściwych materiałów, nie uszkodzić jego struktur. Od czego zacząć?
Usunięcie starej warstwy farby, lakieru i wyrównanie powierzchni: szlifowanie
Czynność szlifowania, dzięki której drewniany mebel nabierze gładkości, można wykonać ręcznie, używając papieru ściernego o różnych gradacjach lub przy użyciu szlifierki. Urządzenie powinno być używane umiejętnie, by nie uszkodzić mebla, dobrać należy odpowiedni rodzaj papieru. Szlifowanie zaczynamy od ziarnistości 80-100, biorąc pod uwagę efekt końcowy. Jeśli chcemy nałożyć lakier wodny, należy użyć papieru o większej gradacji, nawet w okolicy 240-280. Szlifowanie powinno odbywać się zgodnie z kierunkiem włókien drewna, po zakończeniu prac powierzchnię trzeba wyczyścić, odkurzyć z pyłu.
Wypełnianie ubytków: naprawianie drewna
Meble, które posiadają ubytki, powinny zostać naprawione masą szpachlową do drewna. Nakładać ją należy szpachelką, tworząc warstwę nie grubszą niż 4 mm jednorazowo. W razie potrzeby, czynność należy powtórzyć po wyschnięciu warstwy, do momentu uzyskania odpowiedniego efektu. Po wykonaniu zadania, powierzchnię meble należy ponownie przeszlifować, a następnie oczyścić z pyłu.
Jaki efekt chcemy uzyskać? Wykończenie powierzchni drewnianej
Jeżeli chcemy podkreślić naturalną barwę drewna, wystarczy użyć samego lakieru bezbarwnego. W celu uzyskania innego efektu wizualnego można użyć wosku lub oleju. Lakier tworzy warstwę połysku. Jeśli zależy nam nadaniu drewnianej powierzchni barwy, powinniśmy zacząć od położenia warstwy bejcy. Bejcujemy pędzlem, wałkiem lub pistoletem. Po wyschnięciu, kładziemy na bejcę warstwę lakieru, wosku lub oleju.
Użycie oleju gwarantuje impregnację drewna przed skutkami działania wilgoci, zapewniając delikatny połysk powierzchni. Oleje rozpuszczalnikowe są toksyczne, lecz posiadają lepsze właściwości. Zaleca się stosowanie olejów wodnych, które nie są szkodliwe, nie emitują zapachu. Dzięki użyciu wosku, mebel zyska dodatkowo satynowy połysk. Jeżeli chcemy uzyskać mocny efekt kolorystyczny, możemy pokryć drewno warstwa farby akrylowej.
.