Glicynie posiadają bardzo okazałe pnącza. Najczęściej są to największe rośliny, na jakie możemy sobie pozwolić w naszym ogrodzie. Szczególnie pięknie wyglądają w trakcie kwitnienia. Warto nadmienić, że rośliny te żyją nawet sto lat. Co jeszcze powinniśmy o nich wiedzieć?
Glicynia – groniaste pnącze
Glicynie trafiły do Europy w XVII wieku, prosto z Ameryki. Nazwę kwiatu nadał Karol Linneusz, ale w późniejszych czasach inni słynni botanicy zmienili ją na "wisteria". Słowo Glicynia przyjęło się jednak tak bardzo, że jest używane po dziś dzień.
Glicynia i jej charakterystyka
Ojczyzną Glicynii są środkowe Chiny i Japonia. W Polsce uprawia się dwie odmiany: chińską i kwiecistą. Roślina ta należy do rodziny bobowatych. Pąki kwiatowe zawiązują się jesienią, zimują i kwitną obficie w okolicach maja. Glicynia kwiecista posiada większą mrozoodporność, dzięki czemu jest dużo bardziej popularna w Polsce. Do wartościowych odmian glicynii kwiecistej należą: glicynia Blue Dream, Ludwik Lawin, Multijuga czy Shiro Noda.
Glicynia chińska dominuje przede wszystkim w ogrodach amerykańskich i angielskich, głównie ze względu na nieco delikatniejsze zimy w tamtych rejonach. Jej kwiaty są bardziej zwarte, a pąki nieco mniejsze. Podobnie jak w przypadku odmiany kwiecistej pąki potrzebują przezimować przed zakwitnięciem. Do najsłynniejszych odmian Glicynii chińskiej należą: Prolific, Blue Sapphire, Amethyst lub Texas White.
Jak uprawiać Glicynie w ogrodzie?
Glicynia potrzebuje słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatru stanowiska. Podłoże musi być żyzne i umiarkowanie wilgotne. Przez pierwsze 2-4 lata roślina jest dość kapryśna i musi być chroniona przed nadmiarem słońca, podlewana w trakcie suszy i osłaniana zimą. Dodatkowo, trzeba ja nawozić na wiosnę. Z nawożenia rezygnujemy w momencie, gdy Glicynia zaczyna kwitnąć. Pędy tej rośliny mogą okazać się bardzo ciężkie, należy więc zastosować mocne podpórki, które nie pozwolą jej się złamać. W pierwszych latach życia rośliny musimy skupić się przede wszystkim na jej formowaniu, dopiero później zaczynamy przycinać pędy i prowokować Glicynię do kwitnięcia.
Jakie zastosowanie możemy znaleźć dla glicynii?
Pnącza są idealną ozdobą altan i bramek. Jedynym ograniczeniem jest jej wymóg co do słonecznego stanowiska, więc najlepiej umieszczać ją na południowych wystawach. Niektórzy ludzie przycinają ją tak, że kształtem zaczyna przypominać drzewko bonsai.
.