Fundament to rzecz od której zależy stabilność budynku. Dlatego warto być bardzo dokładnym na tym etapie budowy naszego domu. Ponadto jeśli nie wykonamy tam odpowiedniej izolacji poziomej i pionowej to wszystko może skończyć się katastrofą. Radzimy więc, jak poprawnie wykonywać tego typu izolacje w naszych domach.
Jakie materiały wybrać do hydroizolacji pionowej?
Do tego typu hydroizolacji jaką jest izolacja pionowa, która pokrywa całą powierzchnię ścian należy wykorzystać:
-papę, która powinna być modyfikowana SBS lub APP, na osnowie poliestrowej, która jest przeznaczona do zgrzewania. Innego rodzaju papy mogą nie dać sobie razy z ciężkimi warunkami, które będą panować pod powierzchnią gruntu. Papa to bardzo tani, ale jednocześnie dobry materiał, który będzie gwarantował nam trwałą, a zarazem szczelną izolację.
-folię, najlepiej polietylenową (HDPE lub LDPE) lub też PCW. Powinna być ona grubości pomiędzy 0,3 a ,1,5 mm. Łączy się ją ze ścianami za pomocą specjalnego kleju. Na rynku oferowane są folie, których krawędzie mogą być zgrzewane, by powłoka izolacyjna była bardziej szczelna. Są jednak także do kupienia folie samoprzylepne.
-masy bitumiczne to elastyczne i łatwe w nanoszeniu materiały, które cenione są przez wykonawców. Dobrze wypełniają różne nierówności podłoża, ale zazwyczaj trzeba używać ich dwukrotnie. Mogą zawierać rozpuszczalniki organiczne, wiec nie powinny się stykać z poliestrem, ponieważ mogą doprowadzić do jego zniszczenia. Masa bez rozpuszczalników mu nie zaszkodzą, a wręcz będą przydatne do przyklejania tego typu płyt do ścian. Będą też chronić przed wilgocią. By chronić przed wodą powinny być użyte w połączeniu z innymi materiałami.
-masy polimerowe w porównaniu z bitumicznymi mogą być również stosowane w niskich temperaturach. Nanoszone są podobnie jak one pędzlem lub szczotką. Także ich właściwości są zbliżone. Gdy będą świeżo nałożone mogą wchodzić w różne reakcje z polistyrenem, więc lepiej by te produkty się nie stykały, chyba, że producent mas twierdzi, że istnieje taka możliwość.
.