1. Wybór powierzchni w projekcie domu – jaka najlepsza?
W tym przypadku warto pod uwagę wziąć nie tylko liczbę domowników, ale i to, że może ona w przyszłości ulec zmianie. Do niedawna budowano przede wszystkim domy duże z myślą o dzieciach i wnukach. Dzisiaj w wielu przypadkach zamieszkują je sami rodzice na emeryturze, co jest sporym obciążeniem. Warto również i taki scenariusz uwzględnić.
2. Dom parterowy, piętrowy czy z poddaszem? Jaki projekt wybrać?
Oczywiście najłatwiejsze w budowie są domy parterowe. Nie trzeba w tym przypadku projektować wytrzymałego stropu czy schodów. Poza tym takie domy są łatwe w użytkowaniu. Jednak z drugiej strony są one nieco droższe w budowie niż domy piętrowe.
3. Dom z piwnicą czy bez? Opinie
Dawniej piwnica była spiżarnią, kotłownią i domowym warsztatem. Dzisiaj wiele osób z podpiwniczenia rezygnuje i stawia na pomieszczenia gospodarcze na parterze. Powodem jest chęć zaoszczędzania. Budowa piwnicy kosztuje sporo.
4. Kotłownia w projekcie domu – jaki rodzaj ogrzewania?
W tym przypadku warto kierować się przede wszystkim wygodą. Obecnie kotłownie zlokalizowane są głównie między garażem a wejściem do domu.
fot. media expert łódź
5. Podział pomieszczeń w projekcie domu
Oczywiście wszystkie pomieszczenia należy zgrupować pod względem instalacji, których potrzebują. Idealnie, gdy łazienki są obok siebie lub jedna pod drugą. Wówczas można zastosować jeden kanał wentylacyjny i kanalizacyjny. Obok kuchni i łazienek warto zaprojektować pomieszczenie, w którym znajduje się zbiornik na ciepłą wodę użytkową.
6. Jaką zaprojektować kuchnię? Otwartą czy zamkniętą?
Kuchnia może być osobnym pomieszczeniem, ale obecnie stawia się raczej na aneksy połączone z salonem. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.
7. Garaż wolnostojący czy w bryle domu?
W tym przypadku kluczowe znaczenie ma liczba posiadanych samochodów i plany w tym zakresie. Garaż często jest dodatkowo warsztatem lub pomieszczeniem gospodarczym. W takiej sytuacji warto zadbać o to, aby miał więc nieco większą powierzchnię.
.