W ostatnich latach dało się zauważyć, że część osób postanowiła zrezygnować z dywanu stawiając na piękne, nie pokryte niczym podłogi. Dziś wiadomo już, że takie rozwiązanie najczęściej się nie sprawdza. W mieszkaniu po prostu musi być dywan!
Przedstawiamy trzy najmodniejsze propozycje, spośród których każdy wybierze coś dla siebie.
Dla tych, co cenią minimalizm
Dobrze czujesz się w klasycznych wnętrzach i lubisz proste, nowoczesne meble? Do twojego mieszkania pasował będzie dywan w stylu minimalistycznym. W pasy lub wzory geometryczne. Monochromatyczny albo w zawężonej gamie barw: czerni, bieli lub beżu.
Jak w salonie bohemy…
W mieszkaniu urządzonym w stylu rustykalnym skandynawskim lub kolonialnym sprawdzą się dywany boho. To modele, do których inspiracją była kultura dawnej Persji oraz styl vintage. Ich znak rozpoznawczy to charakterystyczne wzory i frędzle oraz przebogata kolorystyka. Mogą być wykonane z wełny, utkane ze sznurków lub kolorowej juty. Połączenie egzotycznych motywów, przywodzące na myśl beztroskę przedstawicieli cyganerii artystycznej oraz siła koloru nie daje się wcisnąć w jakiekolwiek ramy!
W stylu eleganckim
Wzornictwo dywanów w stylu eleganckim łączy elementy minimalistyczne i boho. Modele utrzymane w ciemnych, szlachetnych barwach nadają wnętrzu klasę i elegancję (kiedy trzeba - nie pozbawionej szczypty nonszalancji). Jeśli zależy nam na tym, by dywan nie rzucał się oczy – warto postawić na ciemną kolorystykę. Idealnie sprawdzi się czerń, kolor wina lub butelkowej zieleni. Jeżeli lubimy eksperymentować – można wybrać na przykład barwę starego miodu.
Jedwab, bawełna czy włókna syntetyczne?
Wybierając dywan do salonu, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego styl, ale także na materiał, z jakiego został wykonany. Mogą to być włókna naturalne: wełna, jedwab, bawełna lub tworzywa sztuczne: polipropylen, poliamid, akryl. Najdroższy i najszlachetniejszy jest jedwab. Najczęściej jednak kupujemy dywany z wełny owczej. Ceniona jest zwłaszcza ta z Nowej Zelandii – za elastyczność, trwałość i naprawdę wysoką jakość. Warto pamiętać, że wełna gromadzi wilgoć, dzięki czemu ma właściwości antyelektrostatyczne i zdolność regulowania wilgotności powietrza. Jednocześnie wełniany dywan nie służy alergikom, gdyż sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. W tym przypadku sprawdzą się raczej sztuczne włókna, gdzie grzyby, roztocza, bakterie nie mają żadnych warunków do rozwoju. Dywany wykonane ze sztucznych materiałów są również odporne na mole. Są przy tym mniej podatne na zabrudzenia i łatwe w czyszczeniu.
.